Ahojte,
svoj prvý článok som sa rozhodol venovať svetlometom. Veľa ľudí považuje svetlá hlavne za imidžovú záležitosť a zabúda na pravý zmysel: dokonale osvietiť plochu a hlavne zabezpečiť bezpečné cestovanie v akýchkoľvek svetelných podmienkach. Do popredia sa dostáva LED technológia, avšak ak ste cestovali s kvalitným xenónovým svetlometom (prípadne i s naklápaním do strán) tak viete, že LED začína mať zmysel pri adaptívnych svetlometoch. Avšak oprava/výmena týchto komponentov je vysoko nákladná (ala "doživotné" LED svetlá od A..i ktoré zomierali po pár rokoch). Osobne si myslím, že cena xenónovej technológie dosiahla svoje minimum, avšak nemýlte si to s lacnými čínskymi komponentami, ktoré len chabo obhajujú kvalitu tejto technológie.
Za spomenutie stojí výhoda LED denných svetlometov. Hlavne sa jedná o elimináciu problému poškodenia samotnej paraboly tepelným zaťažením, a taktiež opotrebovanie samotnej výbojky/žiarovky pri používaní cez deň.
Accord 7G má osadené nasledovné svetelné zdroje:
- Parkovacie svetlá W5W/T10
- Stretávacie svetlá - čočkový typ, H1(halogén), D2S (výbojkový typ)
- Ďialkové svetlá - parabolový typ H1
- Hmlové svetlá
- Smerové svetlá
Osobne môžem povedať, že svetlomety na A7G predbehli dobu, čo sa týka dizajnu a funkčne, ak sú v správnom stave, poskytujú dostatočný výkon. V nasledujúcich riadkoch sa budem venovať primárne stretávacím svetlám, pretože sú najviac využívané.
Halogénové svetlá H1
A7G obsahuje vo výbave Sport klasické halogénové svetlomety, umiestnené v čočkovom optickom systéme. Výhoda týchto svetlometov je v pomerne presnom orezaní svetla a následnej eliminácii oslňovania protiidúcich vozidiel. Do svetlometov sa inštalovali číre čočky, tak čočky typu "fresnel".
Nemám to potvrdené, ale mám za to že na predface modely sa nachádzajú číre a na poface modely sa nachádzajú fresnel. Neviem presný vplyv pri halogénových svetlách, ale pri xenónových svetlometoch má fresnel optika horšie optické vlastnosti ako číra. Dôvod, prečo použila honda optiku fresnel presne neviem, mám však za to že by to mohla byť úspora ceny. Neberte to však prosím Vás ako potvrdenú informáciu.
Za nevýhodu riešenia halogénového svietidla s čočkou je, že halogénová žiarovka produkuje pomerne veľké množstvo tepla, a jej inštalácia do uzavretého optického systému prináša vysoké tepelné namáhanie parabolických zrkadiel.
Z toho plynú poškodenia, ktoré sa prejavujú s pribúdajúcimi kilometrami a rokmi. Svetlo stráca ostrosť a svietivosť. Výmena za kvalitnejšie žiarovky len chabo pomáha získať lepšie vlastnosti, pretože odrazivosť plôch má najzásadnejší vplyv pre správne vlastnosti svetlometu.
Žiarovky
Srdce svetlometu, pretože tu všetko doslova vzniká. Za dôležité je nutno spomenúť rozloženie svetla v žiarovke. Ako možno vidieť na obrázku, žiarovka má maximály na okrajoch, ostatná časť je žltá. Dá sa teda povedať že svetlo je produkované v pomerne širokej časti. Na základe tohto je navrhnutá samotná parabola pre usmernenie svetelného toku. Keďže je oblasť vzniku svetla pomerne širšia, je obtiažnejšie dosiahnuť presné usmernenie toku svetla. Je to aj jedna z nevýhod žiaroviek, že svetlo vzniká v takto širokej oblasti.
Dôležitá informácia je, že vlákno žiarovky vydáva svetlo s teplotou cca 2800K. Každý výraznejšia zmena tejto teploty sa dosahuje zafarbením žiarovky na modro, čo znižuje jej priepustnosť. V skratke povedané, čím bielejšie/modrejšie svetlo z halogénu, tím nižšia svietovosť.
Aké žiarovky teda použiť?
VYVARUJTE SA LACNÝM ŽIAROVKÁM, HLAVNE S TZV. XENÓN EFEKTOM.
Výber žiaroviek závisí od toho, čo od svetla očakávame a je vždy o kompromisoch a peniazoch. Na začiatok patrí veta: Žiarovka je žiarovka a nikdy nedosiahne vlastnosti výbojky. Nie nadarmo stojí výbojka i 10x toľko čo bežná spotrebná žiarovka H1.
Dôležitá je tiež značka. Niektoré žiarovky 3 eurá/pár a iné 15 eur/pár. Značka nie je vždy všetko, ale rozhodne neodporúčam kupovať najlacnejšie žiarovky. Môže sa Vám totižto stať, že Vám exploduje a budete kúsky skla vytriasať zo svetlometu (samozrejme po tom, ako ste ho demontovali).
V prípade, že nie ste náročný používateľ a jazdíte prevažne cez deň, odporúčam žiarovky "long life", ktoré majú nižší svetelný tok a tým pádom i vyššiu výdrž vlákna. Vlákno horí nižšou teplotou a teda vydrží viacej. Odmenia sa Vám dlhou výdržou a bezstarostnosťou. Nikdy som ich nepoužíval, a výber značky by som osobne zvolil Philips/Osram.
Ak však ste človek, čo jazdí častejšie v noci a má rád lepšie osvetlenie aj za cenu nižšej výdrže, tu už je dobré siahnuť po niečom kvalitnejšom. Nebudem tu teraz rozpisovať, dlhé pro a proti značiek a modelov. Po dlhej štúdii, čo je naozaj najlepšie, som našiel tieto možnosti:
Osram Nightbreaker unlimited
Svetlo vychádzajúce z čočky je pomerne bieleho charakteru, z oficiálnych testov autožiaroviek skončili ako víťaz testu s najvyšším svetelným tokom. Bežne dostupné na SK/CZ. Cena cca 13 euro/pár.
Xenónové svetlomety D2S
Popisovať xenónovú technológiu nemá myslím že zmysel. Vysoká svietivosť, vysoká výdrž, vyššia finančná náročnosť pri poruchách.
Podobne ako halogénové svetlomety, i tu sa používaju čočky typu fresnel a "čisté" čočky. Pre získanie lepších vlastností odporúčam vymeniť fresnel za čisté, čočky objednať z retrofitsource (US) http://www.theretrofitsource.com/components/lenses/tsx-r-clear-lens.html#.VSOpGfmsVkk
Za zmienku pri xenónoch stojí porovnanie rozloženia svietovosti žiarovky a výbojky
Výhoda výbojky je, že menej tepelne namáha parabolu, a teda poskyutuje vyššiu životnosť komponentu. To pri takmer dvojnásobnej svietovisti.
Spomeniem, že A7G používa statický systém naklápanie svetlometov, čo je starší systém, ktorý slúži na jednoduché zníženie. Počas prejazde nerovnostami, brzdení nedochádza k dynamickému rýchlemu naklopeniu, ako je tomu u modernejších svetlometov.
Poruchovou časťou naklápacieho systému sú práve senzory náprav. Bohužiaľ, sa tieto komponenty dajú nové zohnať len originálne a ich cena je šialená ,, cca 200 eur za jeden senzor. Odporúčam teda v prípade , že ich máte ešte funkčné ich vyčistiť a akúkoľvek netesnosť opraviť. Zvyčajne práve netesnosť spôsobí vznik korózie a následné kompletné znefunkčnenie senzoru polohy.
HID systémy
Úplne nakoniec som si nechal HID systémy. HID-om je samozrejme myslený i orignálny xenónový systém, ale táto skratka sa zaužívala hlavne pri inštalovaní výbojok a balastov "made in china" do všetkých možných svetlometov. Bohužial, väčina týchto "profi" inštalácií je holé peklo. Pred tým, ako to popíšem, však spomeniem jednu vec:
Inštalácia HID systému do svetlometu pre halogén je nelegálna. Na každom svetlomete je vyrazené logo a dnes už veľká časť polície tieto značky pozná. Akonáhle uvidí že máte nápis HCR a máte tam výbojku, tak máte problém. V lepšom prípade obídete s pokutou, ak však padnete do rany "dobrákovi", máte po techničáku. Pri A7G je výhoda prítomnosti čočkového svetlometu i pri halogénoch, takže to ako tak pôsobí originálne. Keď sa však pozrie na logo (HCR), je jasné že je tam HID nelegálne...
Čo ja však väčší prúser - je havária, nebodaj spojená s úmrtím/zranením/vysokou hmotnou škodou. Vtedy nastupuje na radu polícia. Keďže sú HID systémy veľmi "populárne", tak stačí len pozrieť a viete na istotu, čo tam niekto dal "na viac". V tomto prípade ste automaticky hlavný vinník, bez diskusie, či už ste boli v skutočnosti alebo nie. Nehovoriac o tom že ak nabúrate nejakú S-classe za 200 tisíc eur, pekne krásne si ju celú zaplatíte, pretože poisťovňa sa toho všetkého zbaví a hodí vinu na Vás. Na honda-club.cz sú spomínané prípady, že sa to stalo, takže to píšem ako upozornenie dopredu.
Pri výbere HID systému sa snažte nájsť predajcu so skúsenosťami a históriou. Niektoré čínske výrobky sú kvalitnejšie a môžu Vám dobre slúžiť zopár rokov. Na niektoré balasty je možno získať záruku 2 roky, čo považujem pri kamennej predajni týchto komponentov ako čiastočnú záruku kvality.
Z Ameriky je taktiež možno objednať kvalitnejšie systémy napr. značky Morimoto.
Chcem HID. Aké mám možnosti?
- Kúpiť HID sadu (Made in China), nahodiť výbojky, a jazdiť. Vzhľadom na pôvodné praboly pre halogén je je možné oslnenie iných vodičov, taktiež účinnosť zdroja je vzhľadom na výbojky "made in chine" , nízka. Policajná kontrola, STK a podobne = prúser. Okrem toho výsledok taký slávny nebude, pretože vám vzniknú obrazce, typické pre halogénové čočkové svetlomety, ako možno vidieť na obrázku. Orazenie nie je plynulé a pravá časť svetelného toku ide do hora = oslnovanie (aj ked je toto riešenie 100x lepšie ako parabola a xenón). Preto ak Vám niekto povie že ona má xenón v čočke a je to OK, nemá pravdu!
- Kúpiť HID Morimoto Mini 6.0 Bixenon. Cena cca 220 dolárov kompletu, teda parabol, čočiek, výbojok a balastov (teda all in one). Vysoká kvalita systému poskytuje plné možnosti výbojok. Okrem toho je tento systém bixenon, takže dostanete ešte niečo naviac ako OEM xenón. Podľa oficiálneho vyjadrenia z theretrofitsource sú nutné úpravy svetlometu, teda je potrebné dať dole predný kryt - to nie je až taký problém. Rozhodne to však je pracná záležitosť a treba vedieť čo má človek robiť.
- Kúpiť originálne svetlomety pre xenóny (DCR), a zbytok už podľa uváženia. Ostrekovače sa dajú dokúpiť i extra, alebo kúpiť iba krytky a nalepiť. Horšie je to s čidlom náprav, je to veľmi drahá položka. Výhoda Hondy je, že pri štarte sa nereferencujú svetlá ako je tomu pri napr. VW, Opel atď. V prípade, že ich nedáte, odporúčam koliesko pre nastavenie výšky umiestniť niekde inde a originálne miesto zakryť originálnou krytkou. Pri kúpe originálnych svetlometov je možné tiež použiť bixenóny Morimoto - detailnejšie info doplním ak dostanem odpoveď. Tento bod vidím ako prijateľný kompromis, ako mať xenóny a nemať problémy. Balasty odporúčam umiestniť tam kde sú originálne + doplniť o nálepky Honda, vysoké napätie a podobne. Všetko musí byť zakrytované, hlavne žiadne prevrtané krytky svetiel!!! Káble viesť z dolnej časti, tak ako to majú originálne balasty. V prípade, že ste to urobili dostatočne kvalitne, tak by ste nemali mať problém pri STK/ policajnej kontrole/nehode. Hlavné sú vždy svetlomety, a tie máte originálne. Mimo iného sú motorčeky pre naklápanie svetlometov rovnaké pre halogénové a xenónové svetlomety.
- Zveriť to Honde. Pripravte si asi 2000 eur a pár dní času.
Základný problém pri inštalácii výbojky do halogénovej paraboly je, že pre xenónovú výbojku je tvar iný. Je teda viac ako možné že nedosiahnete kvalitu OEM systému pre xenónový výbojku. Priame porovnanie nemám, ale z nejakého dôvodu to inžineri v Honde navrhli inak, takže im verím.
Keď už sa rozhodnete pre inštaláciu HID systému do halogénu, tak odporúčam nasledovné kroky:
- Repas/výmena paraboly. Zvyčajne má už parabola niečo za sebou a vyšší svetelný tok výbojky nevyužijete na plno. Ako repasovať paraboly je uvedené v sekcii "návody".
- Nastavenie svetiel po inštalácii
- Použiť originálne výbojky (tie z HID systému zahodiť do nebezpečného odpadu)
- Nezabúdať na sklopenie svetiel pri záťaži
- Jazdiť opatrne, aby ste nemuseli pocítiť ruku zákona...
FAKE ELEKTRONIKA HID SYSTÉMOV
V posledných rokoch Čína zaútočila s množstvom fake výrobkov všekých možných druhov a žiaľ ani xenónový systém nebol výnimkou. Nerád by som však hádzal všetky systémy do jedného vreca, pretože existujú ako veľmi lacné a nekvalitné, tak i kvalitnejšie systémy, ktoré čo-to vydržia.
Moju pozornosť však zaujmuly pred časom balasty (štartéry) značky Philips, ktoré sú na jednej nemenovanej CZ stránke prezentované ako originály a dokonca majú tú drzosť ich označovať za kvalitné originálne výrobky spoločnosti Philips.
Už len pri cene, ktorú za tento HID systém požadujú je jasné, že tu niečo nehraje. Ak si človek zoberie, aké sú ceny za originálne balasty (staršie), a že i predajca týchto fejkov na tom niečo má, tam niečo za tým musí byť. Pripravil som si pre to zopár základných bodov pre rozlíšenie fake od originálu:
- Papierový štítok a logo/ nekvalitné gravírovanie . Originálne balasty majú kvalitné štítky, logo býva vylisované do plechu výrobku
- Konštrukcia je podozrivo jednoduchá, tenké káble, na pohľad nedôveryhodné
- Nízka cena (pozor, niektorý predajcovia to predávajú za vyššiu cenu, aby to práve pôsobilo dôveryhodne)
FAKE VÝBOJKY
Pri výbojkách platí to isté ako pri elektronike. Čo je však nebezpečné, že neoriginálne výbojky nie sú testované pre bezpečnú prevádzku a nemajú UV-filter. Ten tam nie je zo zábavy ale aby ste nenaprali ostatným UV žiarenie do očí. Čínske fake výbojky si s bezpečnosťou a zdravím nelámu hlavu.
Okrem krátkej výdrže, je tiež svietivosť slabšia ako pri originálnych výbojkach.
Odporúčam preto kupovať originálne výbojky OSRAM/Philips, ktoré sa dajú zohnať už za cca 23 euro/kus.
Ako rozoznať kópie výbojok od originálnu VIDEO
https://www.youtube.com/watch?v=vdg57k6niIA
Citujem ďaľší príspevok:
Jak poznat Cinskou výbojku od originálu.
pisi jen u PHILIPSU, pac jeste jsem nenarazil na padelanou OSRAMKU ale pokud nekdo ano a ma ji doma, tak ji odkoupim
u výbojky D1S, D3S Philips
-tvar baňky, která je uprostřed musí být naprosto stejnoměrná u fejku je ta baňka nesouměrná a někdy se dokonce dotýká skla výbojky což je docela pruser.
-vnitřní plíšky zatavene ve skle musí být naprosto viditelné a zalite sklo o5 stejnoměrné u fejku je plíšek pokroucenej a zalite skolo o5 hrbolate az skoro nejde videt plech
-barva skla je malinko namodralá, kdežto u fejku je čistě bála
-když rozděláte plech a sundateho z vybojky musí bejt na jedný straně číslo + hologram, u čínske nic takové není
-na spodním štítku výbojky pod nazvem PHILIPS XenStart nemi bejt to číslo stejný jako na druhy a hologram vedle taktez, NIKDY nejnajdete 2výbojky se stejnym hologramem a číslem
u výbojky D2S, D2R PHILIPS
- co se týče baňky a skla tak je to stejne jak uvedeno vysse u D1S
- označení výbojky za zadnou cenu se nesmi smazat u cinske jsem napis setrel prstem
-na patici stribrnej proužek dokola nesmi vylejzat ale musi byt zaroven s umelou hmotou
Kde teda nakupovať?
Žiaľ, kvôli záplave fake výrobkov Vám viem odporučiť (nazatiaľ) iba americký eshop http://www.theretrofitsource.com/
Za pár originálnych výbojok Philips tu zaplatíte 95 dolárov (teda 45 doláro/kus), a podľa skúseností zo stránky http://www.hidplanet.com/ verím že sú to originálne výbojky. Zatiaľ je to len teória, ak získam viacej informácií, určite ich doplním
Latest from marcos
Leave a comment
Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.