Napr. pri naložení viacerých osôb na palubu :), väčšieho nákladu, alebo vozíka. Teda dopracovali sa presne k opaku toho čo dosiahli “HIDkisti”, ktorí Vám svojimi brutal-mega dorobenými xenónmi svietia akurát tak do ksichtu protiidúcim vozidlám.
Hondy su vybavené dvomi čidlami, ktoré snímaju mieru zaťaženia, resp. výšku prednej a zadnej nápravy. Na základe informácií z týchto čidiel nastavuje motorčekom čočku xenónu, aby sme neosvetľovali protiidúce autá.
Umiestenie čidla na prednej náprave:
Zadná náprava:
Problém:
Kedže Hondami jazdíme v každom počasí, tak napr. nasolené cesty nechajú na určitých dieloch svojé následky. Kedže väčšina našich Hond už má čosi nabehané, tak je pravidelná starostlivosť o to dôležitejsia. Naprv do čapov na tyčkách týchto čidiel dostane bordel, soľ zatuhnú a prestanú sa hýbať úplne. To spôsobí španovanie a vykriovanie krytov čidla a následne vnikanie vody, vlhkosti čidla, ktoré zoxiduje a zhrdzavie, čo ma za následok jeho úplna výmena, ktorá vôbec neni lacná.
Príznaky:
– hlavným a prakticky už neskorým sprievodným javom sú sklopené svetla v krajnej núzdzovej polohe. Teda svietia len cca 2m pred autom
– jemné cinkanie od povozku, ktoré je nepočutelné z interiéru
– manuálna kontrola tyčiek s čapmi ako na videu, kde dutý cinkotavý zvuk znázorňuje chytnutý čap.
prípadne roztrhnutá prachovka na čape, alebo praskná/zlomená tyčka
– čidlo je kvázi potenciometer, teda mal by po premeraní ohmetrom mať 1,5-4 KOhm
Riešnie:
Keďže z nepochopiteľných dôvodov Honda nepredáva k čidlu samostatné čidla, ale len komplet s čidlom. Preto použijeme diely zo súrodenca Honda CRV. Pre CRV sa dajú kúpiť tyčky samostatne.
Čísla dielov a orientačné ceny:
Předná tyčka OEM – 06136SWAR01 – 750Kč
Zadná tyčka OEM – 06146SWAR01 – 750kč
Následne je po výmene tyčky nivelácie aj pretesniť kryt čidla nivelácie silikónom.
Prípadne ako núdzove riešnie, je nechať xenóny v núdzovom režime a nastaviť manuálne statický výšku.